Czym właściwie jest pellet?

W dobie rosnącej świadomości klimatycznej coraz częściej rozglądamy się za ekologicznymi rozwiązaniami do ogrzewania naszego domu. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię pelletu oraz jego wpływu na środowisko.

Pellet a środowisko

Pellet, a środowisko

Pellet to inaczej biopaliwo, docelowo w formie jasnego granulatu którego surowcem jest biomasa. Dlaczego używamy przedrostka bio w odniesieniu do pelletu? Dzieje się tak, ponieważ pellet można wytwarzać z jednej z czterech kategorii biomasy: odpadów przemysłowych i produktów ubocznych, odpadów spożywczych, odpadów rolniczych i tarcicy. Biomasa jest niczym innym, jak surowcem uznawanym jako odpad w produkcji przemysłowo-rolniczej.

Pellety drzewne są najpowszechniejszym rodzajem paliwa pelletowego i są wytwarzane z sprasowanych trocin i odpadów przemysłowych powstających z przemiału drewna. Pozostałe źródła odpadów przemysłowych które również nadają się do produkcji pelletu to między innymi kiście owoców, czubki drzew czy gałęzie wyrzucane podczas wycinki drewna.

Pellety są klasyfikowane według ich wartości opałowe, wilgotności i zawartości popiołu. Pellety są niezwykle gęste i mogą być produkowane z niską zawartością wilgoci (poniżej 10%), co pozwala na ich spalanie z bardzo wysoką temperaturą. Co więcej, ich regularna geometria i mały rozmiar umożliwiają automatyczne podawanie z dużą dokładnością.

Jakie urządzenie na pellet?

Wyróżniamy trzy rodzaje urządzeń grzewczych na pellet: piecyki na pellet, wkłady na pellet oraz kotły na pellety.

Piece

Piece na pellet działają jak nowoczesne piece, w których pellet jest przechowywane w zasobniku zwanym lejem zasypowym. Zasobnik może być umieszczony na górze urządzenia bądź z boku. Mechanizm automatycznie podaje pellet do paleniska. Tam paliwo spala się w wysokich temperaturach przy minimalnej emisji.

Wkłady

Wkład pieca na pellet to piec, który wstawia się do istniejącego kominka murowanego lub prefabrykowanego na drewno, podobnie jak wkład kominkowy.

Kotły

Kotły na pellet to samodzielne systemy centralnego ogrzewania przeznaczone do zastąpienia tradycyjnych systemów paliw kopalnych. Kotły automatyczne obejmują silosy do magazynowania pelletu luzem, systemu dostarczania paliwa, który przenosi paliwo z silosu do zasobnika, sterownik elektroniczny do regulacji temperatury w strefach grzewczych oraz zautomatyzowany system usuwania popiołu do długoterminowej automatyzacji operacji.

Jakie urządzenie na pellet?
Urządzenia na miarę XXI wieku

Urządzenia na miarę XXI wieku

Technologia wokół produkcji jak i spalania pelletu w ostatnich latach dynamicznie się rozwija.

Kotły zostały uzbrojone w szereg przydatnych funkcji, m.in:

– automatyczna praca

– automatyczne czyszczenie rusztu i wymiennika

– możliwość sterowania kotłem z poziomu aplikacji mobilnej

– czujnik poziomu pelletu

– rozbudowana elektronika, w tym system zabezpieczający przed przegrzaniem czy system wyłączający urządzenia w przypadku przedostania się dymu poza kominem

Gaz czy pellet?

W porównaniu z najpopularniejszymi konkurentami, pellet kosztuje około 50% taniej od gazu z butli i 20% mniej od gazu sieciowego.

Emisja przy spalaniu pelletu jest bardzo niska w porównaniu z innymi formami ogrzewania spalinowego. Zamontowane w piecach na pellet filtry skutecznie kontrolują cząstki pyłu zawieszonego (do 2.5PM). Ważnym elementem jest również prawidłowy i wykonywany na czas serwis.

Masz więcej pytań w zakresie techniki grzewczej?

Skorzystaj już dziś z darmowej konsultacji z naszym ekspertem. Dobierzemy odpowiednie rozwiązanie, które będzie zarówno ekonomiczne i wydajne.

Skontaktuj się z nami – kliknij tutaj.

Kontakt

Telefon 24/7

+48 533 944 931
+48 601 931 216